زرشک

مصرف طبی زرشك به دوره ی مصر باستان می رسد كه فراعنه و ملكه ها، این گیاه را با تخم رازیانه به منظور درمان طاعون مصرف می كردند.

پوست، ریشه و ساقه این گیاه خاصیت درمانی دارد. ریشه و ساقه این گیاه زرد رنگ است و اروپایی ها و آمریكای شمالی برای رنگ آمیزی لباس از آن استفاده می كردند. اما تركیبات موجود در پوست گیاه زرشك، آن را به یك گیاه درمانی تبدیل كرده است.

پوست این گیاه حاوی آلكالوئیدهایی است كه مهم ترین آنها Berberine است. این آلکالوئیدها خواص آنتی بیوتیكی (ضد باکتری و ضد عفونت) دارند و سبب تحریك بخش هایی از سیستم ایمنی بدن می شوند. برای پی بردن به این اثر، قطره ای زرشك را روی زبان خود بگذارید، خواهید دید دهان شما آبكی می شود. به گفته كارشناسان طب گیاهی، آبکی شدن دهان سبب می شود كه بدن بتواند با عفونت مبارزه كند.

انواع عفونت هایی كه زرشك می تواند در درمان آنها مؤثر واقع شود عبارت است از: عفونت گلو، مجاری ادراری، مجاری معده ای- روده ای، ریه ها، عفونت های مخمری و اسهال.

دكتر محمد دریایی، متخصص تغذیه و علوم زیستی گفت:‌ پوست، ریشه و ساقه زرشك در درمان ناراحتی های كلیوی و سنگ های ادراری و برای تحریك فعالیت های معده و كبد استفاده می شود.

وی افزود: از پوست گیاه زرشك برای مشكلات جریان خون استفاده می شود و حتی اثر سمی روی انگل سالك دارد و در درمان یرقان، مالاریا، درمان كیسه صفرا به كار می رود.

این متخصص تغذیه و علوم زیستی در ادامه تصریح کرد: این گیاه منقبض كننده طحال بوده و اثر ضد تهوع دارد، اما استفاده مقدار زیاد آن باعث اسهال و حتی فلج مركز تنفسی می شود.

وی خاطر نشان كرد: مصرف زرشك دو گرم در طول روز و به مدت سه بار توصیه می شود و مصرف بیش از اندازه آن می تواند مشكلات زیادی ایجاد كند.

گیاه زرشک

معرفی گیاه زرشک

زرشك درختچه ای است دارای ساقه ای خاردار كه ارتفاع آن تا 4 متر نیز می رسد. چوب این درخت قهو ه ای ، قرمز و یا زردرنگ می باشد. برگ های آن بیضی شكل با دندانه های اره ای و گل های آن خوشه ای و زردرنگ است.

شاخه های زرشك تیغ زیادی دارد. میوه ی زرشك قرمز رنگ، گوشتی، بیضی شكل و دارای طعمی ترش است.

قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه ، پوست ریشه و ساقه ، برگ، گل و میوه آن است.

شکوفه زرشک

انتهای بهار و ابتدای تابستان، فصل شکوفه دادن بوته زرشک است. غنچه‌های آن زرد رنگ است که در فصل پاییز رنگ قرمز گیلاسی به خود می‌گیرند.

زرشک بومی مناطق معتدل و نیمه استوایی اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی می‌باشند. کشور ایران بزرگ ترین تولیدکننده زرشک در دنیا می‌باشد که در این میان استان خراسان جنوبی با در اختیار داشتن نزدیک به 97 درصد از اراضی زیر کشت این محصول، تولید 95 درصد از زرشک دنیا را در اختیار دارد.

تركیبات گیاه زرشک:

در این گیاه آلكالوئیدهای بربرین Berberine ، اكسیاكانتین Oxyaconthine ، بربامین Berbamine وجود دارد. مقدار آلكالوئیدها در پوست ریشه زرشك بیشتر از قسمت های دیگر این گیاه است.

زرشك گونه های مختلفی دارد كه مهم ترین آنها زرشك بی هسته و زرشك با هسته (دارای دو هسته) می باشد.

میوه زرشک

خواص میوه زرشك

زرشك از نظر طب قدیم ایران سرد و خشك است. میوه زرشك خواص زیر را درد:

- قابض است.

- تقویت كننده قلب و كبد است.

- بواسیر خونی را درمان می كند.

- خونریزی را برطرف می كند.

- برای برطرف كردن بیماری های كبدی مفید است.

- زرشك صفرا آور بوده و در درمان سنگ كیسه صفرا بسیار مؤثر است.

- دم كرده زرشك را برای برطرف كردن ناراحتی های دهان غرغره كنید.

خواص ریشه و ساقه زرشک

- صفرا بر و مسهل است.

- كبد را پاك و تقویت می كند.

- اعمال دستگاه گوارش را منظم می كند.

- سوء هاضمه را از بین می برد.

- بی اشتهایی را برطرف می كند.

- برای رفع یبوست مفید است.

- در درمان یرقان و زردی موثر است.

- نقرس و روماتیسم را برطرف می كند.

- خانم هایی كه بین دو عادت ماهیانه خونریزی دارند، باید برای برطرف كردن آن از ریشه و ساقه زرشك استفاده كنند.

- آنهایی كه مبتلا به ورم طحال هستند، می توانند برای معالجه از این گیاه كمك بگیرند.

- واریس را درمان می كند.

- برای معالجه بواسیر نافع است.

- برای برطرف كردن سوزش ادرار مفید است.

- فشار خون را پایین می آورد.

- برای شستشوی چشم می توانید از جوشانده ریشه و ساقه زرشك استفاده كنید.

خواص برگ زرشك

- آب آوردگی بدن را برطرف می كند.

- اسهال های مزمن را درمان می كند.

- برگ زرشك دارای مقدر زیادی ویتامین C می باشد، بنابراین در درمان بیماری اسكوربوت مفید است.

- جویدن برگ زرشك، باعث محكم شدن لثه و دندان می شود.

- در موقع آنژین و گلودرد، دم كرده برگ زرشك را غرغره كنید.

طرز استفاده:

جوشانده زرشك :

مقدار 10 تا 20 گرم پوست ریشه یا ساقه و یا میوه زرشك را در یك لیتر آب ریخته و آن را به جوش آورید. سپس آن را از روی اجاق بردارید و بگذارید برای مدت 10 دقیقه بماند. این جوشانده را صاف كرده و با شكر یا عسل شیرین كنید.

مقدار مصرف روزانه آن سه فنجان، در فاصله بین غذاهاست.

تنتور زرشك :

این تنتور را می توانید از فروشگاه های گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریداری كنید. مقدار مصرف آن 10 تا 20 قطره، سه بار در روز می باشد.

دم كرده زرشك :

مقدار 40 گرم زرشك را در یك لیتر آب جوش ریخته و بگذارید مدت 10 دقیقه بماند. سپس آن را با شكر یا عسل مخلوط كنید.

مقدار مصرف آن سه فنجان در روز و در فاصله بین غذاهاست.

مضرات :

- مصرف مقدار زیاد زرشك و یا ریشه و ساقه و برگ آن برای زنان حامله مناسب نیست، زیرا رحم را تحریك می كند و ممكن است باعث سقط جنین شود.

- مصرف زیاد این گیاه به مدت طولانی می تواند سبب ناراحتی معده و روده ها شود و جذب ویتامین های گروه B را در بدن مختل كند.

گردآوری مطالب : نیره ولدخانی – کارشناس تغذیه تبیان

منابع:

پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران

باشگاه خبرنگاران

ایران مانیا

ویکی پدیا

www.naturalherbalism.com

+ نوشته شده در  جمعه 12 آبان1391ساعت 1:54 بعد از ظهر  توسط  ابوالقاسم عابدی استاد  | 
کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور، سرکه را سنبل صبر و گذر زمان دانست که دارای خواصی چون جلوگیری کننده فشار خون و کاهنده کلسترول و آنتی بیوتیکی است و به هضم غذا نیز کمک می‌کند.
کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور، خواهان جدی گرفتن هفت‌سین سلامت توسط مردم شد.

"لیلا شورورزی" در گفت‌وگو با ایسنا، تصريح كرد: با نگاهی کوتاه به محتویات مواد غذایی اصلی سفره عید می‌توان با اطمینان بیان کرد که اغلب مواد غذایی مورد استفاده در این سفره سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌هایی است که ضمن تقویت سیستم دفاعی بدن، جسم انسان را در بلندمدت در مقابل خطرات ابتلا به بیماری‌های سخت و مزمن مانند سرطان و بیماری‌های قلبی – عروقی محافظت می‌کند.

وی از سیب به عنوان سمبل زیبایی و سرشار از سلامتی یاد و اظهار كرد: سیب سبب دفع سنگ کلیه شده و سوءهاضمه را از بین می‌برد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر اسیدها و نمک‌های ارزشمند سیب در زیر پوست آن جمع شده است، به مردم توصیه کرد سیب را پس از شست و شو با پوست مصرف کنید.

او درباره سنجد، گفت: ترکیبات فلاوونوئیدها و اسید چرب‌های موجود در سنجد دارای خاصیت ضد التهابی است و به شل کردن عضلات کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه مصرف سنجد برای کسانی که مشکل عضلانی و مفصلی دارند، می‌تواند موثر واقع شود، تاکید کرد: میزان کلسیم در سنجد بسیار بالاست و از نرمی استخوان جلوگیری می‌کند.

این کارشناس تغذیه از سماق به عنوان سمبل روشنایی نام برد و توضیح داد: سماق برای تسکین درد معده و اختلالات هضمی موثر و پاک کننده معده و برای بیماران دیابتی مفید است.

شورورزی با اشاره به اینکه سماق ضد تب بوده و در درمان بیماری‌های روماتیسمی و نقرس نیز موثر است، یادآور شد: اثر تصفیه‌کنندگی بر خون دارد و مواد زائد خون مانند اوره را دفع می‌کند.

وی سیر را طبیب گیاهی روی زمین عنوان کرد که ماده‌ای ضد ویروس، ضد قارچ و ضد باکتری به شمار می‌رود که چه در هنگام سلامت و چه در زمان سرماخوردگی قابل مصرف است.

به گفته وی، سیر امکان بروز سرطان معده را نیز کاهش می‌دهد و به واسطه داشتن آلیستین(یک نوع آنتی اکسیدان) همچنین خواص ضد باکتریایی، علیه هلیکوباکتر پیلوری(مولد زخم معده) است.

او اضافه کرد: برای رفع بوی آن نیز می‌توان سیب یا عسل مصرف یا به شکل نیم‌پز و خرد کرده از آن استفاده کرد.

کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور، سرکه را سنبل صبر و گذر زمان دانست که دارای خواصی چون جلوگیری کننده فشار خون و کاهنده کلسترول و آنتی بیوتیکی است و به هضم غذا نیز کمک می‌کند.

شورورزی با بیان اینکه سرکه در کنترل وزن بدن و درمان عفونت‌ها هم مفید است، خاطرنشان کرد: شواهدی در دست است که سرکه با افزایش جذب کلسیم به بهبود استخوان‌سازی در بدن کمک می‌کند.

وی سمنو را نشان استقامت و شیرین‌کامی معرفی کرد و توضیح داد: سمنو دربردارنده جوانه گندم است که در سال‌های اخیر، اهمیت ویژه جوانه گندم در رژیم غذایی افراد مشخص شده و بیش از همیشه مورد توجه متخصصان غذایی قرار گرفته است، طوری که قرار دادن‌ آن در سبد غذایی توصیه می‌شود.

او ادامه داد: سبزه مظهر سلامتی روح و روان افراد و سرسبزی و شادابی است و قرار دادن آن در سفره هفت سین به این منظور است که ما با سبز کردن دانه و توجه به گل، سبزه و گیاه به شادی و شادابی که غذای روح و اندیشه است، نیز توجه کنیم.

کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور در ادامه، گفت: یک نعلبکی آجیل از نظر ارزش تغذیه‌ای، دارای تقریبا 600 کالری انرژی غذایی است که این مقدار معادل دو بشقاب برنج است.

شورورزی افزود: آجیل‌ها پرکالری هستند و هر گرم آنها 5 کالری انرژی غذایی تولید می‌کنند.

وی توصیه کرد: در نوروز، برنامه غذایی مثل سایر اوقات تنظیم شود و مصرف آجیل و مغزها به عنوان میان وعده و در حد متعادل باشد.

او با بیان اینکه وجود چربی‌های متراکم در انواع آجیل در افزایش وزن و بروز چاقی موثر است، اظهار داشت: مصرف زیاد آجیل سبب جمع شدن انرژی و چربی بیش از حد مورد نیاز در بافت‌های بدن می‌شود و افزایش وزن را در پی دارد.

وی تصریح کرد: برای جبران ضررهای ناشی از مصرف آجیل، حجم مواد غذایی را در هر وعده اصلی به‌خصوص شام، کم کنید و به اندازه کافی تحرک بدنی و ورزش داشته باشید.

وی گفت: چربی موجود در انواع آجیل از نوع اشباع نشده است که کلسترول خون را پایین می‌آورد و خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را کم می‌کند.

او با اشاره به اینکه آجیل منبع پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است، یادآورشد: ویتامین E و پروتئین موجود در آجیل به حفظ سلامت رگ‌های خونی، کاهش فشار خون و پیشگیری از حملات قلبی کمک می‌کند و خوردن غذاهای حاوی ویتامین E از جمله آجیل، سبب کم شدن خطر ابتلا به سرطان می‌شود.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه آجیل سرشار از فیبر است و فیبرهای غذایی در پیشگیری از بدخیمی‌های روده بزرگ هم بسیار مفیدند، توضیح داد: فیبرهای غذایی، هم به تسهیل اجابت مزاج کمک می‌کنند و هم نوعی احساس سیری در شخص ایجاد می‌کنند و به این ترتیب مانع پرخوری می‌شوند.

کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور ادامه داد: ثابت شده که مغزهای گردو، فندق، بادام، پسته، بادام زمینی و انواع تخمه، دستگاه‌ دفاعی بدن را در مقابله با عوامل خارجی تقویت می‌کند.

شورورزی اضافه کرد: مغزها علاوه بر کاهش کلسترول خون و کاهش میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، در پیشگیری‌ از پوکی استخوان و بیماری‌های دوران پیری نیز تاثیر بسزایی دارند.

وی با بیان اینکه آجیل اگر به اندازه و به‌عنوان منبع تامین کننده بخشی از انرژی غذایی روزانه‌مان مصرف شود، مفید است، تصریح کرد: بیماران مبتلا به فشار خون بالا باید مواظب باشند چون تحقیقات نشان داده است که مصرف آجیل‌های شور می‌تواند در افراد مبتلا به فشار خون بالا، منجر به شوک ناگهانی و ایست قلبی شود.

او خاطرنشان کرد: مصرف بی‌رویه آجیل، به خصوص اگر میزان نمک آن بیش از حد متعارف باشد، ممکن است عوارضی را به‌خصوص برای بیماران قلبی عروقی، افراد مبتلا به فشار خون و بیماران کلیوی به همراه داشته باشد.
+ نوشته شده در  یکشنبه 6 فروردین1391ساعت 2:37 قبل از ظهر  توسط  ابوالقاسم عابدی استاد  | 
•  فاکتور ۹ کمپلکس (انسانی) - FACTOR IX COMPLEX (Human)
•  فاکتور آنتی‌هموفیلیک (آ اچ اف) - ANTIHEMOPHILIC FACTOR (AHF)
•  فاموتیدین - FAMOTIDINE
•  فرمالدئید - FORMALDEHYDE
•  فروسولفات - FERROUS SULFATE / FUMARATE
•  فسفات‌ها (پتاسیم فیفات ـ سدیم فسفات) - PHOSPHATES (Potassium Phosphate - Sodium Phosphate)
•  فسفسترول - FOSFESTROL (AS TETRA SODIUM SALT)
•  فلکیناید استات - FLECAINIDE ACETATE
•  فلوئورسکین سدیم - FLUORESCEIN SODIUM
•  فلوئوروراسیل - FLUOROURACIL
•  فلوئورومتالون - FLUROMETHOLONE
•  فلوئوسینولون استونید - FLUOCINOLONE ACETONIDE
•  فلوپنتیگزول دکانوایت - FLUPENTHIXOL DECANOATE
•  فلودروکورتیزون استات - FLUDROCORTISONE ACETATE
•  فلورازپام - FLURAZEPAM HCL
•  فلوراندرنولید - FLURANDRENOLIDE
•  فلوسیتوزین - FLUCYTOSINE
•  فلوفنازین دکانوایت/ انتایت/ هیدروکلراید - FLUPHENAZINE DECANOATE / ENANTHATE / HCL
•  فلوکستین - FLUOXETINE HCL
•  فلوکونازول - FLUCONAZOLE
•  فنازوپیریدین - PHENAZOPYRIDINE HCL
•  فنتالین سیترات - FENTANYL CITRATE
•  فنترمین - PHENTERMINE HCL
•  فنتولامین مسیلات - PHENTOLAMINE MESYLATE
•  فنتیون سدیم - PHENTYON SODIUM
•  فن‌فلورامین - FENFLURAMINE HCL
•  فنوباربیتال - PHENOBARBITAL
•  فنوکسی بنزامین - PHENOXY BENZAMINE HCL
•  فنول‌سولفونفتالئین - PHENOLSULFONPHTHALEIN
•  فنیتون کامپاند ? PHENYTOIN COMPOUND
•  فنیل‌افرین (بینی) ? PHENYLEPHRINE HCL (nasal)
•  فنیل‌نفرین (چشمی) - PHENYLEPHRINE HCL (Ophthalmic)
•  فنیل‌نفرین کامپاند - PHENYLEPHRINE COMPOUND
•  فورازولیدون - FURAZOLIDONE
•  فوروزماید(لازکس) - FUROSEMIDE (Lasix)
•  فولیک اسید - FOLIC ACID
•  فیبرینوژن - FIBRINOGEN
•  فیبرینوسیلین - FIBRINOLYSIN
•  فیتونادیون (ویتامین k1) - PHYTONADIONE (Vitamin K1)
•  فیناسترید - FINASTERIDE
•  قطران زغال سنگ - COAL TAR
•  کاپتوپریل - CAPTOPRIL
•  کاپرئومیسین سولفات - CAPREOMYCIN SULFATE
•  کارباکول - CARBACHOL
•  کاربامازپین - CARBAMAZEPINE
•  کاربامید پروکسید (پروکسید اوره) - CARBAMIDE PEROXIDE (Urea Peroxide)
•  کاربنیسیلین ایندانیل سدیم - CARBENICILLIN INDANYL SODIUM
•  کاربنیسیلین دی‌سدیم - CARBENICILLIN DISODIUM
•  کاربوپلاتین - CARBOPLATIN
•  کاربیمازول - CARBIMAZOLE
•  کارتینین - CARNITIN
•  کاردیوپلژیا - CARDIOPLEGIA
•  کارموستین (بی‌سی‌ان‌یو) - CARMUSTINE (BCNU)
•  کارمیناتیوز - CARMINATIVES
•  کاستور - CASTOR OIL
•  کالامین ـ دی - CALAMINE-D
•  کالسیپاتریول - CALCIPOTRIOL
•  کالندولا - CALENDULA
•  کالیدیاگونیس - KALLIDINOGENASE
•  کامفور - CAMPHOR
•  کامیل - KAMIL
•  کانامیسین سولفات - KANAMYCIN SULFATE
•  کایموتریپسین ? CHYMOTRYPSIN AND MIXTURES
•  کپسیکوم - CAPSICUM
•  کتامین - KETAMINE HCL
•  کتوتیفن - KETOTIFEN
•  کتوکونازول (سیستمی و موضعی) - KETOCONAZOLE (Systemic & Topical)
•  کدئین فسفات - CODEINE PHOSPHATE
•  کراتئاگوس - CRATAEGUS
•  کروتامیتیون - CROTAMITION
•  کرومولین سدیم - CROMOLYN SODIUM
•  کریونیک گنادوتروپین انسانی ? HUMAN CHORIONIC GONADOTROPIN
•  کلادریبین - CLADRIBIN
•  کلدینیوم ـ سی - CLIDINIUM-C
•  کلراگزیلنول - CHLOROXYLENOL
•  کلرال هیدرات - CHLORAL HYDRATE
•  کلرام‌بوسیل (لوکران) - CHLORAMBUCIL (leukeran)
•  کلرامفنیکل (چشمی) - CHLORAMPHENICOL (Ophthalmic)
•  کلرامفنیکل/ سی. سدیم سوسکینات (کلوفکس) - CHLORAMPHENICOL/C. PALMITATE/C. SODIUM SUCCINATE (Chlofex)
•  کلرپروپامید - CHLORPROPAMIDE
•  کلرپرومازین - CHLORPROMAZINE HCL
•  کلرتالیدون - CHLORTHALIDONE
•  کلردیازپوکساید - CHLORDIAZEPOXIDE HCL
•  کلرفنیرامین مالئات - CHLORPHENIRAMINE MALEATE
•  کلرمدین (نیتروژن موستارت) - CHLORMETHINE HCL (Nitrogen Mustard)
•  کلروربنزالکونیوم - BENZALKONIUM CHLORIDE (Benasept)
•  کلروکواین فسفات/کلروکواین ? CHLOROQUINE HCL /CHLOROQUINE PHOSPHATE
•  کلرهگزیدین گلوکونات - CHLORHEXIDINE GLUCONATE
•  کلستیرامین - CHOLESTYRAMINE
•  کلسیتریول (۱.۲۵ دهیدروکسی کولکالسیفرول) ? CALCITRIOL
•  کلسیتونین - CALCITONIN Human
•  کلسیتونین (ماهی) - CALCITONIN (Salmon)
•  کلسیم ـ دی - CALCIUM-D
•  کلسیم پانتوتنات - CALCIUM PANTOTHENATE
•  کلسیم دبسیلات - CALCIUM DOBESILATE
•  کلسیم سوپلمنت - CALCIUM SUPPLEMENTS
•  کلسیم فورت - CALCIUM FORTE
•  کلسیم کربنات - CALCIUM CARBONATE
•  کلسیم کلونات - CALCIUM CLUONATE
•  کلکالسیفرون - CHOLECALCIFEROL
•  کلماستین فومارات - CLEMASTINE FUMARATE
•  کلواگزاسیلین سدیم - CLOXACILLIN SODIUM
•  کلوبازام - CLOBAZAM
•  کلوبتازول پروپیونات - CLOBETASOL PROPIONATE
•  کلوبوتینول - CLOBUTINOL HCL
•  کلوتریمازول (واژینال و موضعی) - CLOTRIMAZOLE (Vaginal & Topical)
•  کلوزاپین - CLOZAPINE
•  کلوفازیمین - CLOFAZIMINE
•  کلوفیبرات - CLOFIBRATE
•  کلومیپرامین - CLOMIPRAMINE
•  کلومیفن سیترات - CLOMIPHENE CITRATE
•  کلونازپام - CLONAZEPAM
•  کلونیدین - CLONIDINE HCL
•  کلیستین سولفات - COLISTIN SULFATE
•  کلیندامیسین در الکل (موضعی) - CLINDAMYCIN IN ALCOHOL (Topical)
•  کلیندامیسین/ کلیندامیسین پالمیتات/ کلیندامیسین فسفات - CLINDAMYCIN HCL/ CLINDAMYCIN PALMITATE HCL/ CLINDAMYCIN PHOSPHATE
•  کنتراسپتیو (تری‌فازیک) ?TRIPHASIC CONTRACEPTIVE
•  کنتراسپتیوس، خوراکی - CONTRACEPTIVES, ORAL
•  کو تریماگسازول (باکتریم) (سولفامتوگزازول و تریمتوپریم) - CO-TRIMOXAZOLE (Bactrim) (sulfamethoxazole & trimethoprim)
•  کو ـ آموکسی‌کلاو - CO - AMOXICLAV
•  کواناکرین - QUINACRINE HCL
•  کوانیدین بی‌سولفات - QUINIDINE BISULFATE
•  کوایناین - QUININE
•  کورتیزون استات - CORTISONE ACETATE
•  کورتیکوتروپین - CORTICOTROPIN (ACTH)
•  کولشیسین - COLCHICINE
•  گادوپنتات دی‌مگلومین - GADOPENTATE DIMEGLUMINE
•  گارلیک - GARLIC PRODUCTS
•  گالامین تریتوئید - GALLAMINE TRIETHIODIDE
•  گاما بنزن هگزاکلراید - GAMMA BENZENE HEXACHLORIDE
•  گانسی‌کلوویر - GANCYCLOVIR
•  گایافنزین - GUAIFENESIN
•  گباپنتین - GABAPENTIN
•  گرامیسیدین - GRAMICIDIN-N
•  گریپ‌میکسچر - GRIPE MIXTURE
•  گریسئوفولوین ? GRISEOFULVIN
•  گلوتارال (گلوتارالدئید) - GLUTARAL (Glutaraldehyde)
•  گلوتامیک اسید هیدروکلراید - GLUTAMIC ACID HYDROCHLORIDE
•  گلوکاگون - GLUCAGON HCL
•  گلیبن‌سلامید - GLIBENCLAMIDE
•  گلیپیزاید - GLIPIZIDE
•  گلیسیرین - GLYCERIN (Rectal-Local)
•  گلیسیرین - GLYCERIN (Systemic)
•  گلیسین (آمینو استیک اسید) - GLYCINE (Amino Acetic Acid)
•  گلی‌کلازید ? GLICLAZIDE
•  گلیکوپیرولات - GLYCOPYRROLATE
•  گنادورلین استات - GONADORELIN ACETATE
•  گوانتیدین سولفات - GUANETIDINE SULFATE
•  گوسرلین - GOSERELIN
•  لاکتولوز - LACTULOSE
•  لاکزاریسین - LAXARICIN
•  لاموتریگین - LAMOTRIGINE
•  لاموستین - LOMUSTINE
•  لوامیسول - LEVAMISOLE HCL
•  لوتیروکسین سدیم - LEVOTHYROXINE SODIUM (T4)
•  لورازپام - LORAZEPAM
•  لوکارنیتین - LEVOCARNITNE
•  لوکاورین کلسیم - LEUCOVORIN CALCIUM
•  لوواستاتین - LOVASTATIN
•  لووداپا - LEVODAPA
•  لوودوپا ـ بی - LEVODOPA-B
•  لوودوپا ـ سی - LEVODOPA-C
•  لوونورگسترول - LEVONORGESTROL
•  لیپرسین (وازوپرسین ترکیبی) - LYPRESSIN (Vasopressin Synthetic)
•  لیتیم کربنات - LITHIUM CARBONATE
•  لیدوکائین (گزلوکائین + اپی‌نفرین) ? LIDOCAINE HCL (Local)(Xylocaine+epinephrine)
•  لیدوکائین (گزلوکائین ۱%ـ ۲%) - LIDOCAINE HCL (Xylocaine 1% - 2%)
•  لیدوکائین و دکستروز - LIDOCAINE HCL & DEXTROSE
•  لیدوکائین/ لیدوکادین هیدروکلراید (موضعی) - LIDOCAINE/LIDOCAINE HCL (topical)
•  لیکئوریک - LIQUORIC PRODUCTS
•  لیکوئید منتول - LIQUID MENTHOL
•  لیندین (گاما بنزن هگزاکلراید) - LINDANE (Gamma Benzene Hexachloride)
•  لینسترنول - LYNESTRENOL
•  لیوتیرونین سدیم - LIOTHYRONINE SODIUM
•  ماپروتیلین هیدروکلراید - MAPROTILINE HYDROCHLORIDE
•  ماسومینت و منتازین - MASUMINT & MENTHAZIN
•  مانیتول - MANNITOL
•  مبندازول - MEBENDAZOLE
•  مپروبامات - MEPROBAMATE
•  مپیویکائین - MEPIVACAINE HCL
•  متاپروترونول سولفات - METAPROTERENOL SULFATE
•  متادون - METHADONE HCL
•  مترونیدازول - METRONIDAZOLE
•  متریزامید - METRIZAMIDE
•  متفرومین - METFORMIN HCL
•  متنامین هیپورات/ متانامین ماندلات - METHENAMINE HIPPURATE / METHENAMINE MANDELATE
•  متوتروکسیت - METHOTREXATE
•  متوکاربامول - METHOCARBAMOL
•  متوکسیلن - METHOXSALEN
•  متوکلوپرامید - METOCLOPRAMIDE HCL
•  متیراپون - METYRAPONE
•  متیل تستسترون - METHYLTESTOSTERONE
•  متیل سالیسیلات - METHYL SALICYLATE
•  متیل سلولز - METHYLCELLULOSE
•  متیل‌پردنیدازون استات - METHYLPREDNISOLONE ACETATE
•  متیل‌پردنیدازون سدیم سوسکینات - METHYLPREDNISOLONE SODIUM SUCCINATE
•  متیل‌دوپا - METHYLDOPA
•  متیلرگونووین مالئات - METHYLERGONOVINE MALEATE
•  متیل‌فنیدات - METHYLPHENIDATE HCL
•  متیمازول - METHIMAZOLE
•  محصولات والرین - VALERIAN PRODUCTS
•  محلول آمینو اسید - AMINO ACID SOLUTION
•  محلول اینتراپریتونئول - INTRAPERITONEAL DIALYSIS SOLUTION
•  محلول هومودیالیسس کنسانتره ? HEMODIALYSIS CONCENTRATE SOLUTLON
•  مدروکسی‌پروژسترون استات - MEDROXYPROGESTRONE ACETATE
•  مرکاتوپورین - MERCAPTOPURINE
•  مژسترول استات - MEGESTROL ACETATE
•  مسالازین - MESALAZINE
•  مسنا - MESNA
•  مسیلیزین - MECLIZINE HCL
•  مفنامیک اسید - MEFENAMIC ACID
•  مفناید استات (موضعی) - MAFENIDE ACETATE (Topical)
•  مفنترمین سولفات - MEPHENTERMINE SULFATE
•  مکسیلتین - MEXILETINE
•  مگلومین آنتیموانات - MEGLUMINE ANTIMONATE
•  ملفالان - MELPHALAN
•  منتا - MENTHA
•  منتول سالیسیلات - MENTHOL SALICYLATE
•  منوتروپین - MENOTROPINS (HMG)
•  منیزیوم سولفات - MAGNESIUM SULFATE
•  منیزیوم گلوکونات - MAGNESIUM GLUCONATE
•  منیزیوم هیدروکسید - MAGNESIUM HYDROXIDE
•  موپیروسین - MUPIROCIN
•  مورفین سولفات - MORPHINE SULFATE
•  مولتی ویتامین - MULTIVITAMINS
•  مولتی ویتامین + آهن - MULTIVITAMIN PLUS IRON
•  مولتی ویتامین + مینرال - MULTIVITAMIN PLUS MINERAL
•  مولتی ویتامین درمانی - MULTIVITAMIN THERAPEUTIC
•  مونوبنزون - MONOBENZONE
•  میتوکسانترون - MITOXANTRONE
•  میتومیسین - MITOMYCIN
•  میتونات - MITOTANE
•  میدازولام - MIDAZOLAM HCL
•  میدرامیسین - MITHRAMYCIN
•  میرتوپلکس ? MYRTOPLEX
•  میکونازول نیترات (واژینال و موضعی) - MICONAZOLE NITRATE (VAGINAL & TOPICAL)
•  مینتاژل - MINTAGEL
•  مینوکسیدیل (موضعی) - MINOXIDIL (Topical)
•  ناپروکسن - NAPROXEN
•  ناتامیسین (چشمی) - NATAMYCIN (Ophthalmic)
•  ناسین (ویتامین ب۳) - NACIN (Vitamin B3)
•  نافسیلین سدیم - NAFCILLIN SODIUM
•  نالوکسون - NALOXONE HCL
•  نالیدیکسیک اسید ? NALIDIXIC ACID
•  ناندرونول - NANDROLONE
•  نئوستیگمین - NEOSTIGMINE
•  نئومیسین سولفات - NEOMYCIN SULFATE
•  نفازولین ـ آنتازولین ? NAPHAZOLINE ? ANTAZOLINE
•  نفازولین هیدروکلراید (یا نیترات) - NAPHAZOLINE HCL (Or Nitrate)
•  نمک رهیدراسیون اورال (او. آر. اس) - ORAL REHYDRATION SALT (O.R.S)
•  نمک متعادل شده - BALANCED SALT
•  نمک متعادل شده همراه گلوتامین - BALANCED SALT PLUS GLUTATHIONE
•  نورپینفرین تزریقی - NOREPINEPHRINE INJECTION
•  نورتریپتیلین - NORTRIPTYLINE HCL
•  نونوکسینول ـ ۹ - NONOXYNOL-9
•  نیاسینامید - NIACINAMIDE
•  نیترازپام - NITRAZEPAM
•  نیتروپروسید سدیم - NITROPRUSSIDE SODIUM
•  نیتروز اکسید - NITROUS OXIDE
•  نیتروفورانتونین - NITROFURANTOIN
•  نیتروفوروزان (موضعی) - NITROFURAZONE (Topical)
•  نیتروگلیسیرین - NITROGLYCERIN
•  نیستاتین - NYSTATIN (Oral- Local)
•  نیستاتین (موضعی ـ واژینال) - NYSTATIN (Topical - Vaginal)
•  نیفدیپین - NIFEDIPINE
•  نیکلوسامید - NICLOSAMIDE
•  نیکوتینیک اسید (نیکوتینامید) - NICOTINIC ACID (Nicotinamide)
•  نیمودیپین - NIMODIPINE
•  وارفارین سدیم - WARFARIN SODIUM
•  وازوپرسین (هورمون آنتی‌دیورتیک) - VASOPRESSIN (Antidiuretic Hormone)
•  واکرونیوم - VECURONIUM BROMIDE
•  واکسن ـ سرطان - BCG-CANCER
•  والپروات سدیم/ والپروئیک اسید ? SODIUM VALPROATE / VALPROIC ACID
•  وانکامیسین - VANCOMYCIN HCL
•  وراپامیل - VERAPAMIL HCL
•  ویتامین آ - VITAMIN A
•  ویتامین آ + دی - VITAMIN A+D
•  ویتامین ای ? VITAMIN E
•  ویتامین ب ۱ - VITAMIN B1
•  ویتامین ب ۱۲ - VITAMIN B12
•  ویتامین ب ۶ - VITAMIN B6
•  ویتامین دی (کولکالسیفرول) ? VITAMIN D (Cholecalciferol
•  ویتامین سی - VITAMIN C
•  ویتامین کا ۱ - VITAMIN K1
•  ویدارابین مونو هیدرات ? VIDARABINE MONO HYDRATE (VIRA?A parenteral)
•  وینبلاستین سولفات - VINBLASTINE SULFATE
•  ویندزین سولفات - VINDESINE SULFATE
•  وینکریستین سولفات - VINCRISTINE SULFATE
•  هاش. ام. جی (گنادوتروپین منوپوزال انسانی) ? hMG (Human Menopausal G
•  هالوتین - HALOTHANE
•  هانوپریدول - HALOPERIDOL
•  هایپیران - HYPIRAN
•  هپارین سدیم - HEPARIN SODIUM
•  هگزامتیل ملامین - HEXAMETHYLMELAMINE (HMM)
•  هماتینیک - HEMATINIC
•  هورمون پاراتیروئید - PARATHYROID HORMONE
•  هوموتروپین هیدروبرمید (چشمی) - HOMATROPINE HYDROBROMIDE (optic)
•  هیدرالازین - HYDRALAZINE HCL
•  هیدروژن پروکساید - HYDROGEN PEROXIDE
•  هیدروکار - HYDROCARE
•  هیدروکساریا - HYDROXYUREA
•  هیدروکسی‌زین/ هیدروکسی‌زین پاموات - HYDROXYZINE HCL / HYDROXYZINE PAMOATE
•  هیدروکسی‌کلروکواین سولفات ? HYDROXYCHLOROQUINE SULFATE
•  هیدروکلروتیازید - HYDROCHLOROTHIAZIDE
•  هیدروکوئینون - HYDROQUINONE
•  هیدروکورتیزون (موضعی ـ چشمی) - HYDROCORTISONE (Topical-Optical)
•  هیدروکورتیزون/ هیدروکورتیزون استات/ سدیم فسفات/ سوکسینات - HYDROCORTISONE/ HYDROCORTISONE ACETATE/ SODIUM PHOSPHATE/ SUCCINATE
•  هیوسین ان ـ بوتیل برمید - HYOSCINE N-BUTYL BRO
+ نوشته شده در  دوشنبه 27 اردیبهشت1389ساعت 10:57 بعد از ظهر  توسط  ابوالقاسم عابدی استاد  | 
•  ۲،۴ ـ دی‌نیتروکلروبنزن - 2, 4 - DINITROCHLOROBENZENE (DNCB)
•  آ. اس. آ - A.S.A
•  آ. اس. آ کدئین - A.S.A CODEINE
•  آ.س.آ - A.C.A
•  آ.س.ت.اچ - A.C.T.H
•  آبی متیلن - METHYLENE BLUE
•  آپروتینین - APROTININ
•  آپومرفین - APOMORPHINE HCL
•  آتراکلیوم بسیلات - ATRACURIUM BESTYLATE
•  آتروپین سولفات - ATROPINE SULFATE
•  آتروپین سولفات (چشمی) - ATROPINE SULFATE (Ophthalmic)
•  آتنولول - ATENOLOL
•  آزآتیوپرین - AZATHIOPRINE
•  آسپارژیناس ( آسپارژیناس ـ ال) - ASPARAGINASE (L-Asparaginase)
•  آلپرازولام - ALPRAZOLAM
•  آلپرنولول - ALPRENOLOL HCL
•  آلپروستیمل سی.وی.آر (کودکان) - ALPROSTAIML CVR (Pediatric)
•  آلتادین - ALTHADIN
•  آلتیب - ALTIB
•  آلفنتانیل - ALFENTANIL HCL
•  آلوپورینول - ALLOPURINOL
•  آلومینیم استات - ALUMINIUM ACETATE
•  آلومینیم ام جی ( آلومینیوم و منیزیم هیدروکسید) - ALUMINIUM Mg (Aluminium & Magnesium Hydrocide)
•  آلومینیم ام.جی.اس - ALUMINIUM MgS
•  آلومینیم هیدروکسید ژل - ALUMINIUM HYDROXIDE GEL
•  آمبنونیم کلراید - AMBENONIUM CHLORIDE
•  آمپی‌سیلین - AMPICILLIN
•  آمرینون لاکتات - AMRINONE LACTATE
•  آمفوتریسین بی - AMPHOTERICIN B
•  آمنتادین ? AMANTANDINE HCL
•  آمودیوکوآین - AMODIAQUINE HCL
•  آموکسی‌سیلین - AMOXICILIN
•  آمونیم کلراید - AMMONIUM CHLORIDE
•  آمی‌تریپتیلین ? AMITRIPTYLINE HCL
•  آمیکاسین سولفات - AMIKACIN SULFATE
•  آمیل نیترات - AMYL NITRATE
•  آمیلورید ـ اچ - AMILORIDE-H
•  آمینواستیک اسید (گلیسین) - AMINOACETIC ACID (Glycine)
•  آمینوفیلین (تئوفیلین اتیلن دیامید) - AMINOPHYLLINE (Theophylline ethylenediamine)
•  آمینوگلوتتامید - AMINOGLUTETHIMIDE
•  آمیودارون ? AMIODARONE HCL
•  آنتئوم - ANETHUM
•  آنتوساینوساید ـ آ - ANTHOCYANOSIDE-A
•  آنتی ـ دیابتیک - ANTI - DIABETIC
•  آنتی ـ میگرن - ANTI - MIGRAINE
•  آنتی‌هموروئید - ANTIHEMORRHOID
•  آنتی‌هیستامین دکونژستانت - ANTIHISTAMINE DECONGESTANT
•  آهن دکستران (کمپلکس) ? IRON DEXTRAN (Complex)
•  آیوتروکسیت مگلوماین - IOTROXATE MEGLOMINE
•  آیوداکینول - IODOQUINOL
•  آیوداین - IODINE
•  آیودی‌کلرهیدروکسی‌کواین - IODOCHLORHYDROXYQUIN
•  آیوکسی‌تلیمت مگلوماین - IOXITALAMATE MEGLUMINE
•  آیوکسی‌تلیمت مگلوماین سدیم - IOXTALAMATE MEGLUMINE SODIUM
•  آیوهگزول - IOHEXOL
•  ابیدوکسیم کلراید - OBIDOXIME CHLORIDE
•  اپی‌روبیسین - EPIRUBICIN HCL
•  اپی‌نفرین - EPINEPHRINE
•  اپی‌نفرین بیتارات یا هیدروکلراید (چشمی) - EPHINEPHRINE BITARTRATE OR HCL (Ophthalmic)
•  اتاکریدین لاکتات - ETHACRIDINE LACTATE
•  اتاکرینات اسید/ سدیم - ETHACRYNATE ACID/SODIUM
•  اتامبوتول - ETHAMBUTOL HCL
•  اترتینات - ETRETINATE
•  اتوسوکسیمید (زارونتین) - ETHOSUXIMIDE (Zarontin)
•  اتومیدات - ETOMIDATE
•  اتیپوساید - ETOPOSIDE
•  اتیدرونات سدیم - ETIDRONATE DISODIUM
•  اتیلسترنول - ETHYLESTRENOL
•  اتینیل استرادیول - ETHINYL ESTRADIOL
•  اچ.پی.ام. سی - HPMC
•  اد‌تیت دی‌کبالت ? DICOBALT EDETATE
•  ادروفونیوم کلراید - EDROPHONIUM CHLORIDE
•  ادلت‌کلد - ADULT COLD
•  ادی‌تی‌ایت دی‌سدیم - EDETATE DISODIUM (EDTA)
•  ادی‌تی‌ایت کلسیم سدیم - EDETATE CALCIUM DISODIUM
•  اروگوتامین ـ سی - EROGOTAMINE -C
•  اروگوتامین کامپاند - ERGOTAMINE COMPOUND
•  اریتروپویتین ? ERYTHROPOIETIN
•  اریترومایسین (چشمی) - ERYTHROMYCIN (Ophthalmic)
•  اریترومایسین اتیل‌سوکسینات/ استولات/ ستیرات/ لاکتوبیونات - ERYTHYROMYCIN ETHYLSUCCINATE/ESTOLATE/STERATE/ LACTOBIONATE
•  استازولامید - ACETAZOLAMIDE
•  استامینوفن - ACETAMINOPHEN
•  استامینوفن کدئین - ACETAMINOPHEN CODEINE
•  استرادیول والرات - ESTRADIOL VALERATE
•  استروژن، کونژوگیت (سیستمیک) - ESTROGENS, CONJUGATED (Systemic)
•  استیک اسید - ACETIC ACID
•  استیل سالیسیلیک اسید ( آ.اس.آ) ? ACETYL SALYCILIC ACID (A.S.A)
•  استیل سیستین - ACETYLCYSTEINE
•  استیل‌کولین کلراید - ACETYLCHOLINE CHLORIDE
•  استیل‌کولین کلراید (داخل چشمی) - ACETYLCHOLINE CHLORIDE (Intraocular)
•  اسنوکومرول ? ACENOCUMAROL
•  اسید اسکوربیک (ویتامین سی) - ASCORBIC ACID (Vitamin C)
•  اسی‌کلویر (چشمی و موضعی) - ACYCLOVIR (Ophthalmic & Topical)
•  اسی‌کلویر سدیم - ACYCLOVIR SODIUM
•  اشک مصنوعی - ARTIFICAL TEARS (Hypromellose)
•  افدرین سولفات یا هیدروکلراید - EPHEDRINE SULFATE OR HCL
•  افلوکساسین - OFLOXACIN
•  اکالیپتوس - EUCALYPTUS
•  اکالیپتوس اینهالرس - EUCALYPTUS INHALERS
•  اکتروتوئید - OCTREOTIDE
•  اکسپکتورانت ـ دی - EXPECTORANT-D
•  اکسپکتورانت - EXPECTORANT
•  اکسپکتورانت کدئین - EXPECTORANT CODEINE
•  اکسی‌تتراسایکلین - OXYTETRACYCLINE
•  اکسی‌توسین - OXYTOCIN
•  اکسید منیزیوم - MAGNESIUM OXIDE
•  اکسیمتولون - OXYMETHOLONE
•  اکوتیوفات یدور - ECHOTHIOPHATE IODIDE
•  اگزازپام - OXAZEPAM
•  اگزاندرونول - OXNADROLONE
•  اگزیبوتینین کلراید - OXYBUTYNIN CHLORIDE
•  امپرازول - OMEPRAZOLE
•  امتین - EMETINE HCL
•  امگا ـ ۳ مارین تری‌گلیسیرید - OMEGA-3 Marine Triglyceride
•  امولسیفاید چرب - EMULSIFIED FAT
•  انالاپریل مالئات - ENALAPRIL MALEATE
•  انسولین - REGULAR INSULIN
•  انسولین ایزوفان - INSULIN ISOPHANE (NPH)
•  انسولین بی‌فازیک ایزوفان ? BIPHASIC ISOPHANE INSULIN
•  انسولین تزریقی (انسولین انسانی معمولی) - INSULIN INJECTION (Human Regular Insulin)
•  انسولین. زینک سوسپانسیون - INSULIN. ZINC SUSPENSION (Lente)
•  انفلوران - ENFLURANE
•  انوکسولون - ENOXOLONE
•  اورال کنتراسپتیو - ORAL CONTRACEPTIVES
•  اوروکیناز - UROKINASE
•  اولئو ـ کرات - OLEA -CRAT
•  ایبوپروفن - IBUPROFEN
•  ایپودات سدیم - IPODATE SODIUM
•  ایپودات کلسیم - IPODATE CALCIUM
•  ایتراکوتازول - ITRACONAZOLE
•  ایداروبیسین - IDARUBICIN HCL
•  ایدوکسوریدین ـ آی‌دی‌یو (چشمی) - IDOXURIDINE - IDU (Ophthalmic)
•  ایزوپروترنول/ ایزوپروترنول سولفات - ISOPROTERENOL HCL/ISOPROTERENOL SULFATE
•  ایزوترتینوئین - ISOTRETINOIN
•  ایزوسربید دی‌نیترات - ISOSORBIDE DINITRATE
•  ایزوفامید - ISOSFAMIDE
•  ایزوفلوران - ISOFLURANE
•  ایزوفلوروفات - ISOFLUROPHATE
•  ایزوکربکسازید - ISOCARBOXAZID
•  ایزوکسی‌پرین - ISOXSUPRINE HCL
•  ایزونیازید - ISONIAZID (INH)
•  ایکتیول - ICHTHYOL (Ichthammol)
•  ایمی‌پرامین - IMIPRAMINE HCL
•  ایمیپیدین ـ سیلاستاتین سدیم - IMIPENEM-CILASTATIN SODIUM
•  اینترفرون گاما ? INTERFERON GAMMA
•  اینترفروند آلفا - INTERFERON ALFA-2A/INTERFERON ALFA-2B
•  ایندوساینین - INDOCYANINE
•  ایندومتاسین/ ایندومتاسین سدیم - INDOMETHACIN/ INDOMETHACIN SODIUM
•  اینسکت رپلنت - INSECT REPELLENT
•  اینوزین پرانوبکس ? INOSINE PRANOBEX
•  ایوپروماید - IOPROMIDE
•  ایوپنویک - IOPANOIC ACID
•  ایوپیدول کامپاند ? IOPYDOL COMPOUND
•  ب کمپلکس و ب کمپلکس - B COMPLEX & B COMPLEX FORTE
•  بابونه - BABOONEH
•  باسیتراسین - BACITRACIN
•  باکلوفن - BACLOFEN
•  بپنیوم هیدروکسی نفتوات - BEPHENIUM HYDROXYNAPHTHOATE
•  بتا ـ کاروتن - BETA-CAROTENE
•  بتاکزولول - BETAXOLOL HCL
•  بتامتازون ـ ان (موضعی) - BETAMETHASONE - N (Topical)
•  بتامتازون ـ ان (چشمی ـ گوشی) - BETAMETHASONE-N (Ophthalmic-Otic)
•  بتامتازون (ال.آ) - BETAMETHASONE L.A
•  بتامتازون (سیستمی) - BETAMETHASONE (Systemic)
•  بتامتازون دی‌سدیم فسفات - BETAMETHASONE DISODIUM PHOSPHATE
•  بتامتازون والریت - BETAMETHASONE VALERATE
•  بتانکول کلراید - BETHANECHOL CHLORIDE
•  بران - BRAN
•  بران - BRAN
•  برتیلیوم توسیلات - BRETYLIUM TOSYLATE
•  برموکریپتین (پارلودل) - BROMOCRIPTINE MESYLATE (Parlodel)
•  برم‌هگزین - BROMHEXINE HCL
•  برن (سوختگی‌های خفیف) - BURN (For Minor Burns)
•  بکلومتازون دیپروپیونات - BECLOMETHASONE DIPROPIONATE
•  بلادونا ارگوتامیت بی‌پی - BELLADONNA ERGOTAMINE PB
•  بلادونا بی‌پی - BELLADONNA PB
•  بلئومیسین سولفات - BLEOMYCIN SULFATE
•  بنزتروفین مسیلات - BENZTROPINE MESYLATE
•  بنزوکائین - BENZOCAINE
•  بنزویل پروکساید - BENZOYL PEROXIDE
•  بنزیل بنزوات - BENZYL BENZOATE
•  بی سی ان یو - BCNU
•  بی‌پریدین، بی‌پریدین لاکتات - BIPERIDEN HCL, BIPERIDEN LACTATE
•  بیزاکودیل - BISACODYL
•  بیسموت سوسیترات (اکسید بیسموت) - BISMUTH SUBCITRATE (Bismuth Oxide)
•  بیوپرنورفین - BUPRENORPHINE HCL
•  بیوپیویکین - BUPIVACAINE HCL
•  بیوسالفن - BUSULFAN
•  بیوسرلین استات - BUSERELIN ACETATE
•  پاپاورین - PAPAVERIN HCL
•  پارا ـ آمینو بنزوئیک اسید ? PARA?AMINO BENZOIC ACID (PABA)
•  پارومومیسین سولفات - PAROMOMYCIN SULFATE
•  پاسلی‌تاکسل - PACLITAXEL
•  پامکورونیوم برمید - PANCURONIUM BROMIDE
•  پانکراتین - PANCREATIN
•  پتاسیم پارا ـ آمینوبنزوات - POTASSIUM PARA - AMINOBENZOATE
•  پتاسیم سیترات - POTASSIUM CITRATE
•  پتاسیم فسفات - POTASSIUM PHOSPHATE
•  پتاسیم کلراید - POTASSIUM CHLORIDE
•  پتاسیم یدور - POTASSIUM IODIDE
•  پتاسیو پرمنگنات - POTASSIU PERMANGENATE
•  پتی‌دین - PETHIDINE HCL
•  پدیاتریک گریپ - PEDIATRIC GRIPE
•  پرازوسین - PRAZOCIN HCL
•  پرازیکوانتل - PRAZIQUANTEL
•  پرالیدوکسیم کلراید - PRALIDOXIME CHLORIDE
•  پردنیزون - PREDNISONE
•  پردنیسولون ـ اس - PREDNISOLONE - S
•  پردنیسولون - PREDNISOLONE
•  پردنیسولون استات - PREDNISOLONE ACETATE
•  پردین‌موسینات - PREDNIMUSTINE
•  پرسیکا - PERSICA
•  پرفنازین - PERPHENAZINE
•  پرمترین (موضعی) - PERMETHRIN (Topical)
•  پروپارکائین - PROPARACAINE HCL
•  پروپاستامول - PROPACETAMOL HCL
•  پروپافنون - PROPAFENONEL HCL
•  پروپانتلین برمید - PROPANTHELINE BROMIDE
•  پروپانیدید - PROPANIDID
•  پروپرانولول - PROPRANOLOL HCL
•  پروپیل تئوراسیل - PROPYL THIOURACIL (PTU)
•  پروتامین سولفات - PROTAMINE SULFATE
•  پروتیرلین - PROTIRELIN
•  پروتیونامید - PROTHIONAMIDE
•  پروژسترون - PROGESTERONE
•  پروستاتان - PROSTATAN
•  پروکائین - PROCAINE HCL
•  پروکاربازین - PROCARBAZINE HCL (Matulane)
•  پروکینامید - PROCAINAMIDE HCL
•  پرومتازین - PROMETHAZINE HCL
•  پریلوکائین ـ اف - PRILOCAIN - F
•  پریماکواین فسفات - PRIMAQUINE PHOSPHATE
•  پریمیدون - PRIMIDONE
•  پزادوفدرین هیدروکلراید سولفات - PSEUDOEPHEDRINE HCL SULFATE
•  پسیلیوم - PSYLLIUM
•  پسیلیوم - PSYLLIUM
•  پلی‌سامیسین - PLICAMYCIN
•  پلی‌میکسین ان‌اچ - POLYMYXIN NH
•  پلی‌میکسین بی سولفات - POLYMYXIN B SULFATE
•  پلی‌میکسین بی سولفات (چشمی) - POLYMYXIN B SULFATE (Ophthalmic)
•  پماد چشم - SIMPLE EYE OINTMENT
•  پنتازوسین هیدروکلراید لاکتات - PENTAZOCINE HCL LACTATE
•  پنتاگاسترین - PENTAGASTRIN
•  پنتوکسی‌فیلین - PENTOXYFILLINE
•  پنی‌سیلامین - PENICILLAMINE
•  پنی‌سیلین ۶ - PENICILLIN 6
•  پنی‌سیلین ۶.۳.۳ - PENICILLIN 6.3.3
•  پنی‌سیلین جی بنزاتین (ال ـ ای) - PENICILLIN G BENZATIN (L-A)
•  پنی‌سیلین جی پتاسیم - PENICILLIN G POTASSIUM
•  پنی‌سیلین جی پروکائین - PENICILLIN G PROCAINE
•  پنی‌سیلین جی سدیم - PENICILLIN G SODIUM
•  پنی‌سیلین وی پتاسیم - PENICILLIN V POTASSIUM
•  پودوفیلین - PODOPHYLLIN
•  پوودیون‌آیدون - POVIDONE IODINE
•  پی. ای. اس (سدیم آمینو سالیسیلات) - P.A.S. (Sodium Amino Salicylate)
•  پی‌ای‌بی‌‌ای ـ پی - PABA - P
•  پی‌ای‌بی‌‌ای - PABA
•  پیپرازین هگزاهیدرات - PIPERAZINE HEXAHYDRATE
•  پیپراسیلین سدیم - PIPERACILLIN SODIUM
•  پیرازینامید - PYRAZINAMIDE
•  پیراستام - PIRACETAM
•  پیرانتل پاموات - PYRANTEL PAMOATE
•  پیروکسیکام - PIROXICAM
•  پیریدوستیگمین برمید - PYRIDOSTIGMINE BROMIDE
•  پیریدوکسین (ویتامین ب ۶) - PYRIDOXINE HCL (Vitamin B6)
•  پیریلامین مالئات - PYRILAMINE MALEATE
•  پیریمتامین - PYRIMETHAMINE
•  پیریوینیوم پاموات - PYRVINIUM PAMOATE
•  پیلوکارپین نیترات - PILOCARPINE HCL/P . NITRATE
•  پیموسید - PIMOSIDE
+ نوشته شده در  دوشنبه 27 اردیبهشت1389ساعت 10:55 بعد از ظهر  توسط  ابوالقاسم عابدی استاد  | 
•  دیابت‌ بیمزه‌ ـ diabetes insipidus
•  دیابت‌ حاملگی‌ ـ gestational diabetes mellitus
•  دیابت‌ شیرین‌ غیروابسته‌ به‌ انسولین‌ ـ diabetes mellitus non insulin dependent
•  دیابت‌ شیرین‌ وابسته‌ به‌ انسولین‌ ـ diabetes mellitus insulin dependent
•  دیس‌ هیدروز ـ dyshidrosis
•  دیسپلازی‌ گردن‌ رحم‌ ـ cervical dysplasia
•  دیستروفی‌ عضلانی‌ ـ muscular dystrophy
•  دیفتری‌ ـ diphtheria
•  روزئولا اینفانتوم‌ ـ roseola infantum
•  زخم‌ پپتیك‌ (زخم‌ دوازدهه‌، زخم‌ معده‌) ـ ulcer peptic
•  زخم‌ سطحی‌ معده‌ ـ gastric erosion
•  زرد زخم‌ ـ impetigo
•  زگیل‌ (وروكا ولگاریس‌) ـ warts
•  زگیل‌های‌ مقاربتی‌ (زگیل‌های‌ تناسلی‌، زگیل‌های‌ مرطوب‌) ـ warts venereal
•  زوال‌ عقل‌ (دمانس‌) ـ dementia
•  زونا (هرپس‌ زوستر) ـ herpes zoster
•  ژنژیویت‌ ـ gingivitis
•  ژیاردیاز ـ giardiasis
•  ساركوم‌ كاپوسی‌ ـ Kaposis sarcoma
•  سرخجه‌ ـ rubella
•  سرخك‌ ـ measles
•  سردرد تنشی‌ یا عروقی‌ ـ headache tension or vascular
•  سردرد خوشه‌ای ـ headache cluster
•  سرطان‌ بیضه‌ ـ testicular cancer
•  سرطان‌ پستان‌ ـ breast cancer
•  سرطان‌ حنجره‌ ـ larynx cancer
•  سرطان‌ دهان‌ ـ oral cancer
•  سرطان‌ رحم ـ uterine cancer
•  سرطان‌ روده‌ بزرگ‌ ـ large intestine cancer
•  سرطان‌ ریه‌ ـ lung cancer
•  سرطان‌ كبد ـ liver cancer
•  سرطان‌ گردن‌ رحم‌ ـ cervical cancer
•  سرطان‌ لوزالمعده‌ ـ pancreatic cancer
•  سرطان‌ مری‌ ـ esophagus cancer
•  سرطان‌ معده‌ ـ stomach cancer
•  سرطان‌ مهبل‌ یا وولو ـ vagina or vulva cancer of
•  سرماخوردگی‌ ـ cold common
•  سرمازدگی‌ ـ frostbite
•  سقط‌ ـ miscarriage
•  سكته‌ مغزی‌ ـ stroke
•  سكسكه‌ ـ hiccup
•  سل‌ (توبركولوز) ـ tuberculosis
•  سلولیت‌ ـ cellulitis
•  سنگ‌ كلیه‌ ـ kidney stones
•  سنگ‌ كیسه‌ صفرا ـ gallstones
•  سوء مصرف‌ مواد و اعتیاد ـ drug abuse and addiction
•  سوءجذب‌ ـ malabsorption
•  سوءرفتار و خشونت‌ در منزل‌ ـ domestic violence
•  سوءمصرف‌ و اعتیاد به‌ مواد ـ substance abuse and addiction
•  سوءهاضمه‌ ـ indigestion
•  سوختگی‌ها ـ burns
•  سوزاك‌ ـ gonorrhea
•  سوزش‌ سر دل ـ heartburn‌
•  سوزش‌ سر دل‌ به‌ هنگام‌ حاملگی‌ ـ heartburn during pregnancy
•  سوگ‌ (ماتم‌) ـ grief
•  سیاه‌ سرفه‌ ـ whooping cough
•  سیروز كبدی‌ ـ cirrhosis of the liver
•  سیستیت‌ بینابینی‌ ـ interstitial cystitis
•  سیلیكوز ـ silicosis
•  سینوزیت‌ ـ sinus infection
•  شالازیون‌ ـ chalazion
•  شب‌ ادراری‌ ـ bed wetting
•  شپش‌ (پدیدیكولوز) ـ lice
•  شقاق‌ مقعد ـ anal fissure
•  شكستگی‌ استخوان‌ ـ bone fracture
•  شكستگی‌ بینی‌ ـ nose fracture
•  شكستگی‌ سر استخوان‌ ران‌ ـ hip fracture
•  شوك‌ ـ shock
•  صرع‌ ـ epilepsy
•  ضایعات‌ خوش‌خیم‌ پوست‌ ـ skin lesions benign
•  ضربه و آسیب سر ـ head injury
•  طاسی‌ سر طبق‌ الگوی‌ مشخص‌ ـ baldness pattern
•  طاسی‌ منطقه‌ای‌ ـ alopecia areata
•  عدم‌ تحمل‌ لاكتوز ـ lactose intolerance
•  عدم‌ تعادل‌ پتاسیم‌ ـ potassium imbalance
•  عدم‌ نزول‌ بیضه‌ ـ testes undescended
•  عرق‌سوز (میلیاریا روبرا) ـ prickly heat
•  عفونت‌ حاد كلیه‌ ـ kidney infection acute
•  عفونت‌ زخم‌ جراحی‌ ـ surgical wound infection
•  عفونت‌ سالمونلا ـ salmonella infections
•  عفونت‌ غدد بزاقی‌ ـ salivary gland infection
•  عفونت‌ كلامیدیایی‌ ـ chlamydia infection
•  عفونت‌ گردن‌ رحم‌ ـ cervicitis
•  عفونت‌ گوش‌ خارجی ـ ear infection outer
•  عفونت‌ گوش‌ میانی‌ ـ ear infection middle
•  عفونت‌ مثانه‌ در زنان‌ ـ bladder infection female
•  عفونت‌ مثانه‌ در مردان‌ ـ bladder infection male
•  عفونت‌ مزمن‌ كلیه‌ ـ kidney infection chronic
•  عفونت‌ یا انسداد مجرای‌ اشكی‌ ـ tear duct infection or blockage
•  عقب‌ماندگی‌ ذهنی‌ ـ mental retardation
•  غش‌ كردن‌ (سنكوپ‌) ـ fainting
•  فارنژیت‌ ـ pharyngitis
•  فئوكروموسیتوم‌ ـ pheochromocytoma
•  فتق‌ ـ hernia
•  فتق‌ هیاتال ـ hiatal hernia
•  فرو رفتن‌ ناخن‌ پا در گوشت‌ ـ toenail ingrown
•  فلج‌ بل ـ bell's palsy
•  فلج‌ مغزی‌ ـ cerebral palsy
•  فولیكولیت‌ باكتریایی‌ ـ folliculitis bacterial
•  فولیكولیت‌ قارچی‌ ـ folliculitis fungal
•  فیبروز كیستیك‌ ـ cystic fibrosis
•  فیبروزیت‌ ـ fibrositis
•  فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌ ـ atrial fibrillation
•  فیستول‌ مقعدی‌ ـ anal fistula
•  قارچ‌ ناخن‌ ـ nails ringworm infection of
•  قانقاریا ـ gangrene
•  کاندیدیاز پوست ـ candidiasis of skin
•  كاردیومیوپاتی‌ ـ cardiomyopathy
•  كارسینوم‌ كلیه‌ ـ hypernephroma
•  كچلی‌ تغییردهنده‌ رنگ‌ (تینا ورسیكالر) ـ tinea versicolor
•  كچلی‌ قارچی‌ ـ ringworm
•  كچلی‌ كشاله‌ ران‌ (تیناكروریس‌) ـ tinea cruris
•  كراتوز اكتینیك‌ ـ keratosis actinic
•  كراتوز سبورئیك‌ ـ keratoses seborrheic
•  كراتوزیس‌ پیلاریس‌ ـ keratosis pilaris
•  كرم‌ نواری‌ ـ tapeworm
•  كرمك‌ (كرم‌ نخی‌) ـ pinworms
•  كرم‌های‌ گرد ـ roundworms
•  كریپتوكوكوز ـ cryptococcosis
•  كزاز ـ tetanus
•  كشیدگی‌ گردن‌ ـ whiplash
•  كلویید ـ Keloids
•  كله‌ سیستیت‌ یا كلانژیت‌ ـ cholecystitis or cholangitis
•  كلیه‌ پلی‌كیستیك‌ ـ kidney polycystic
•  كم‌ شدن‌ دمای‌ بدن‌ ـ hypothermia
•  كم‌آبی‌ بدن‌ ـ dehydration
•  كمبود روی‌ ـ zinc deficiency
•  كم‌خونی‌ به‌ هنگام‌ بارداری‌ ـ anemia during pregnancy
•  كم‌خونی‌ سلول‌ داسی‌شكل‌ ـ sickle cell anemia and sickle cell trait
•  كم‌خونی‌ فقر آهن‌ ـ anemia iron deficiency
•  كم‌خونی‌ ناشی‌ از كمبود اسیدفولیك‌ ـ anemia folic acid deficiency
•  كم‌خونی‌ وخیم‌ ـ anemia pernicious
•  كم‌خونی‌ هِمولیتیك‌ ـ anemia hemolytic
•  كم‌كاری‌ پاراتیرویید ـ hypoparathyroidism
•  كم‌كاری‌ تیرویید ـ hypothyroidism
•  كورك‌ ـ boils
•  كوفتگی‌ یا پارگی‌ چشم‌ ـ eye contusion or laceration
•  كولیت‌ اولسرو ـ colitis ulcerative
•  كولیك‌ شیرخواران‌ ـ colic in infants
•  كهیر ـ hives
•  كیست‌ پیلونیدال‌ ـ pilonidal cyst
•  كیست‌ سباسه‌ (كیست‌ اپیدرمویید) ـ sebaceous cyst
•  گاز گرفتن‌ حیوانات‌ ـ animal bites
•  گاسترو آنتریت‌ ـ gastroenteritis
•  گاستریت‌ (ورم‌ معده‌) ـ gastritis
•  گرانولوم‌ چركی‌ ـ granuloma pyogenic
•  گرانولوم‌ حلقوی‌ ـ granuloma annulare
•  گرمازدگی‌ یا خستگی‌ گرمایی‌ ـ heatstroke or heat exhaustion
•  گزش‌ و نیش‌ حشرات‌ ـ insect bites and stings
•  گل‌ مژه‌ ـ stye
•  گلودرد استرپتوكوكی‌ ـ strep throat
•  گلومرولونفریت‌ ـ glomerulonephritis
•  گیر كردن‌ مدفوع‌ در راست‌روده‌ ـ fecal impaction
•  لابیرنتیت ـ labyrinthitis
•  لارنژیت‌ ـ laryngitis
•  لاروهای‌ مهاجر پوستی‌ ـ larva migrans cutaneous
•  لكوپلاكی‌ ـ leukoplakia
•  لنفوگرانولوم‌ ونروم‌ (ال‌جی‌وی‌) ـ lymphogranuloma venereum
•  لنفوم‌ غیرهوجكین‌ ـ lymphoma non hodgkin's
•  لنگیدن‌ ـ claudication
•  لوپوس‌ اریتماتوی‌ دیسكویید ـ lupus erythematosus discoid
•  لوپوس‌ اریتماتوی‌ منتشر (اس‌.ال‌.ای) ـ lupus erythematosus systemic
•  لوسمی‌ حاد ـ leukemia acute
•  لوسمی‌ لنفوسیتی‌ مزمن‌ ـ leukemia chronic lymphocytic
•  لیپوم‌ ـ lipomas
•  لیكن‌ پلان‌ ـ lichen planus
•  ماستیت‌ (عفونت‌ پستان‌) ـ mastitis
•  مالاریا ـ malaria
•  مخملك‌ ـ scarlet fever
•  مسمومیت‌ حاملگی‌ (پره‌اكلامپسی‌ و اكلامپسی‌) ـ toxemia of pregnancy
•  مسمومیت‌ خون‌ (سپتی‌سمی‌) ـ blood poisoning
•  مسمومیت‌ غذایی‌ ـ food poisoning
•  مشكلات‌ باروری‌ در زنان‌ ـ fertility problems in women
•  مشكلات‌ باروری‌ در مردان‌ ـ fertility problems in men
•  مكیدن‌ شست‌ ـ thumb sucking
•  ملانوم‌ ـ melanoma
•  مننژیت‌ باكتریایی‌ ـ meningitis bacterial
•  مننژیت‌ غیرچركی‌ ـ meningitis aseptic
•  منوراژی‌ ـ menorrhagia
•  مولوسكوم‌ كنتاژیوزوم‌ ـ molluscum contagiosum
•  مونونوكلئوز عفونی‌ ـ mononucleosis infectious
•  میاستنی‌گراو ـ myasthenia gravis
•  میخچه‌ یا پینه‌ ـ corn or callus
•  میگرن ـ headache migraine
•  میلوم‌ متعدد ـ multiple myeloma
•  میوكاردیت‌ ـ myocarditis
•  ناتوانی‌ جنسی‌ در مردان‌ ـ impotence male sexual
•  ناخوشی‌ صبحگاهی‌ در طی‌ بارداری‌ ـ morning sickness during pregnancy
•  ناراحتی‌ یا درد به‌ هنگام‌ بلع‌ ـ dysphagia
•  نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ ـ congestive heart failure
•  نارسایی‌ حاد كلیه‌ ـ renal failure acute
•  نارسایی‌ غده‌ هیپوفیز ـ pituitary gland underactive
•  ناركولپسی‌ ـ narcolepsy
•  ناسازگاری‌ جنین‌ ـ Rh incompatibility
•  ناشنوایی‌ و اختلال‌ در شنوایی‌ ـ hearing impairment or loss
•  نامنظمی‌ ضرباهنگ‌ قلب‌ (آریتمی‌) ـ heart rhythm irregularity
•  نشانگان‌ انسداد خروجی‌ قفسه‌ سینه‌ (نشانگان‌ دنده‌ گردنی‌) ـ thoracic outlet obstruction syndrome
•  نشانگان‌ تونل‌ مچ‌ دستی‌ ـ carpal tunnel syndrome
•  نشانگان‌ خستگی‌ مزمن‌ ـ chronic fatigue syndrome
•  نشانگان‌ داون‌ ـ down syndrome
•  نشانگان‌ رای‌ ـreye's syndromse
•  نشانگان‌ روده‌ تحریك‌پذیر ـ irritable bowel syndrome
•  نشانگان‌ ژیلبرت‌ ـ gilbert's syndrome
•  نشانگان‌ شوك‌ سمی‌ (توكسیك‌) ـ toxic shock syndrome
•  نشانگان‌ شوگرن‌ ـ sjogren's syndrome
•  نشانگان‌ كارسینویید ـ carcinoid syndrome
•  نشانگان‌ كوشینگ‌ ـ cushing's syndrome
•  نشانگان گیلن باره ـ guillain barre syndrome
•  نشانگان‌ مارفان‌ ـ marfan syndrome
•  نشانگان‌ مفصل‌ گیجگاهی‌ ـ فك‌تحتانی‌ ـ temporomandibular joint (tmj) syndrome
•  نشانگان‌ نفروتیك‌ (نفروز) ـ nephrotic syndrome
•  نشانگان‌ ورود سریع‌ غذا به‌ روده‌كوچك‌ ـ dumping syndrome
•  نقرس‌ ـ gout
•  نقرس‌ كاذب‌ ـ pseudogout
•  نوروپاتی‌ محیطی‌ (نوریت‌ محیطی‌) ـ peripheral neuropathy
•  وارد آمدن‌ صدمه‌ به‌ مثانه‌ یا پیشابراه‌ ـ bladder or urethra injury
•  واژینیت‌ باكتریایی‌ (واژینیت‌گاردنرلایی‌؛ واژینیت‌غیراختصاصی‌) ـ vaginitis bacterial
•  واژینیت‌ تریكومونایی‌ (تریكومونیاز) ـ vaginitis trichomonal
•  واژینیت‌ كاندیدیانی‌ (عفونت‌ قارچی‌ مهبل‌) ـ vaginitis candidal
•  واژینیت‌ مونیلیایی‌ (عفونت‌ قارچی‌ مهبل‌) ـ vaginitis monilial
•  واژینیت‌ یائسگی‌ (واژینیت‌ آتروفیك‌) ـ vaginitis postmenopausal
•  واكنش‌ پوستی‌ آلرژیك‌ به‌ عفونت‌ پوست‌ ـ reaction to infection
•  واكنش‌ در اثر تزریق‌ خون‌ ـ blood transfusion reaction
•  واكنش‌های‌ دارویی‌ ـ drug hypersensitivity
•  وریدهای‌ واریسی‌ ـ varicose veins
•  وزوز گوش‌ ـ tinnitus
•  وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب‌ ـ sleep apnea
•  وولووواژینیت‌ قبل‌ از بلوغ‌ ـ vulvovaginitis before puberty
•  هاری‌ (آب‌ ترسی) ـ rabies
•  هپاتوما ـ hepatoma
•  هپاتیت‌ ویروسی‌ ـ hepatitis viral
•  هرپانژین‌ ـ herpangina
•  هموفیلی‌ ـ hemophilia
•  هیپرآلدوسترونیسم‌ ـ hyperaldosteronism
•  هیپرپلازی‌ آندومتر ـ endometrial hyperplasia
•  هیپرلیپیدمی‌ ـ hyperlipidemia
•  هیپوگلیسمی‌ (كاهش‌ قند خون‌) ـ diabetes hypoglycemia
•  هیپوگلیسمی‌ عملكردی‌ ـ hypoglycemia functional
•  هیدرآدنیت‌ چركی‌ ـ hidradenitis suppurativa
•  هیرسوتیسم‌ ـ hirsutism
•  هیستوپلاسموز ـ histoplasmosis
•  یبوست‌ ـ constipation
+ نوشته شده در  دوشنبه 27 اردیبهشت1389ساعت 10:46 بعد از ظهر  توسط  ابوالقاسم عابدی استاد  |